this post was submitted on 12 Jun 2025
30 points (100.0% liked)
askchapo
23035 readers
13 users here now
Ask Hexbear is the place to ask and answer ~~thought-provoking~~ questions.
Rules:
-
Posts must ask a question.
-
If the question asked is serious, answer seriously.
-
Questions where you want to learn more about socialism are allowed, but questions in bad faith are not.
-
Try !feedback@hexbear.net if you're having questions about regarding moderation, site policy, the site itself, development, volunteering or the mod team.
founded 4 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
unless youre in a high cost of living area/city, if you're buying a preparing most food(not buying frozen meals too much) you're probably looking at $150 a week. If youre real thrifty maybe you could get close to $100. Helps if youre not a picky eater. Make large batches of food you can eat over multiple days. im not good at cooking so im a bad source, but there are subreddits like EatCheapAndHealthy that could be good idea sources.
COL is huge, I'm not being particularly thrifty and I feed my family of 3 on 150 or less every week. I could easily feed myself on 60.
Groceries are cheaper when you buy in bulk.
Certainly true, however in my case we don't have a store nearby that does bulk really, we go to a little market and get things in the one size they sell, which is what I bought when I was single. So it's not JUST bulk.