Dull Men's Club
An unofficial chapter of the popular Dull Men's Club.
1. Relevant commentary on your own dull life. Posts should be about your own dull, lived experience. This is our most important rule. Direct questions, random thoughts, comment baiting, advice seeking, many uses of "discuss" rarely comply with this rule.
2. Original, Fresh, Meaningful Content.
3. Avoid repetitive topics.
4. This is not a search engine
Use a search engine, a tradesperson, Reddit, friends, a specialist Facebook group, apps, Wikipedia, an AI chat, a reverse image search etc. to answer simple questions or identify objects. Also see rule 1, “comment baiting”.
There are a number of content specific communities with subject matter experts who can help you.
Some other communities to consider before posting:
5. Keep it dull. If it puts us to sleep, it’s on the right track. Examples of likely not dull: jokes, gross stuff (including toes), politics, religion, royalty, illness or injury, killing things for fun, or promotional content. Feel free to post these elsewhere.
6. No hate speech, sexism, or bullying No sexism, hate speech, degrading or excessively foul language, or other harmful language. No othering or dehumanizing of anyone or negativity towards any gender identity.
7. Proofread before posting. Use good grammar and punctuation. Avoid useless phrases. Some examples: - starting a post with "So" - starting a post with pointless phrases, like "I hope this is allowed" or “this is my first post” Only share good quality, cropped images. Do not share screenshots of images; share the original image.
.
view the rest of the comments
Costs about 17 cents per loaf in electricity, and my power rate is pretty high at $0.25/kWh.
Total: 0.684 kWh x $0.25/kWh = $0.17 per loaf ($0.20 per loaf if I use the keep warm feature for the full hour).
For comparison, the regular oven is 4400 watts and takes 10 minutes just to pre-heat. That's $0.18 cents in electricity cost before I even bake the bread.
Thanks for doing the math. That’s really interesting. If we don’t count labor costs, electricity makes up about 40% of the cost of a loaf of bread. However, if you didn’t have a bread maker and just used your oven, it would take much longer to recoup your investment. I love how efficient that machine is.